پروژه ها

صندلی و طرز نشستن استاندارد

در یک روز ما بخش زیادی از ساعات را در محل کار میگذرانیم و در این ساعات باید مراقب سلامتی خود چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی باشیم.

ساعات کاری اداره ها متفاوت است و کارمندان بین 5 تا 9 ساعت در محیط کاری هستند. بعضی از کارمندان در طول این ساعات به دلیل شرایط کاری امکان استراحت ندارند، پس شرکت باید در وهله ی اول، صندلی مناسبی را تهیه نماید و در وهله دوم، طرز صحیح نشستن را به کارمندان آموزش بدهد تا در بلند مدت عوارض مختلفی برای افراد ایجاد نشود.

صندلی مناسب

1. تنظیم ارتفاع

 صندلی باید قابلیت تنظیم ارتفاع با جک را داشته باشد تا کارمندان متناسب با قد و میز خود ارتفاع صندلی را کم و زیاد کنند.

بهترین ارتفاع گونه ای است که کفش کاملا رو زمین قرار بگیرد
و زانو با قسمت نشیمنگاه زوایه 90 درجه داشته باشد.

2. چرخ ها

 

 

جنس چرخ باید متناسب با کف محیط باشد تا مشکلاتی مثل کندی حرکت یا خوردگی و فرسایش چرخ به حداقل برسد یا داشتن چرخ هایی که مناسب گردش بر روی سطح هایی متفاوت مانند سرامیک، موکت، سنگ و …باشد.

چرخ صندلی اداری باید بسیار محکم و استوار باشد تا بتواند وزن های سنگین را نیز تحمل کند.

3. پشتی قابل تنظیم

صندلی اداری باید قابلیت تغییر پشتی مابین 90 تا 150 درجه را داشته باشد تا فشار از روی ستون فقرات و کمر هنگام خستگی برداشته شود.

4. گودی کمر

 یک برجستگی باید در قسمت گودی کمر وجود داشته باید تا هنگام نشستن گودی کمر پر شده و کمتر خستگی احساس شود. این قسمت اگر مناسب نباشد در گردش خون اختلال ایجاد می کند.

5. دسته صندلی

 

 دسته صندلی باید استاندارد باشد تا از ماهیچه گردن و شانه محافظت کند.

با اینکه دسته های صندلی برای استراحت دادن به دست ها لازم است و با قرارگیری صحیح آرنج ها، فشار بر روی بالاتنه کاهش می یابد ولی نباید مانع حرکت آزادنه دست ها شود.

بهتر است جنس دسته ها از پدهای نرم و قابل تنظیم باشند.همچنین صندلی اداری بدون دسته هم نیز می تواند باشد.

6. رویه

جنس رویه باید جوری باشد که از ایجاد گرما و داغی جلوگیری کند و نیز مقاوم و مستحکم باشد تا با ضربه ای پاره و ساییده نشود.

پارچه های چرمی و یا ترکیب چرم و پارچه تنفسی علاوه بر ویژگی های بالا، زیبایی را هم به صندلی ها می بخشد.صحیح نشستن روی صندلی

بعد از تهیه صندلی مناسب، باید صحیح نشستن را رعایت کرد. بدن باید در هنگام خوابیدن، ایستادن، نشستن و ورزش کردن در حالت و فرم صحیح خود قرار بگیرد تا کمترین فشار روی عضلات پشتیبان و رباط ها ی بدن وارد شود، اینگونه ستون فقرات که مهم ترین بخش در حفظ سلامتی و ایستایی بدن است، فرم طبیعی خود را حفظ کرده و در نتیجه مشکلات کمردرد و دردهای عضلانی کاهش می یابد.

هنگام نشستن روی صندلی به نکات زیر توجه کنید : همیشه صاف و راست بنشینید. کمر خود را راست نگه دارید و توجه کنید که شانه ها به سمت عقب باشد.

 گردن باید در راستای ستون فقرات باشد و به جلو خم نشود.

 

 

 

آرنج ها باید در زاویه 90 تا 100 درجه قرار گیرند و دست ها به میز برسند.


برای حفظ انحنای گودی کمر در هنگام نشستن حتما از پشتی طبی استفاده کنید، اینگونه کمترین فشار به مهره ها و عضلات کمر وارد می شود و از کمر درد و بیماری های ستون فقرات مانند دیسک کمر جلوگیری می شود. اگر بالشتک ندارید، با قرار دادن دو دست خود روی هم در پشت کمر به رفع خستگی کمک کنید.

 

 

 باسن باید با پشتی صندلی در تماس باشد. وزن خود
را روی یک سمت نشیمنگاه نندازید بلکه تقسیم کنید.
 زانو ها باید هم سطح نشیمنگاه و یا کمی بالاتر قرار گیرد، پاهایتان را روی هم نندازید (کف پاهایتان را روی زمین بگذارید) زیرا برای زانوها مضر می باشد. سعی کنید پشت زانو را کمی از صندلی فاصله دهید.

کلام آخر :

برای مدت طولانی ننشینید.

نشستن طولانی مدت عوارض زیادی مانند کمر درد، اختلال در گردش خون و … به همراه خواهد داشت. بهتر است بعد از یک ساعت کار، 5 دقیقه استراحت کنید و حرکات کششی انجام دهید. اگر قادر به انجام حرکت کششی در محل کار نیستید، باستید و کمی راه روید.

پ.ن: برای سلامت چشم ها بعد 30 دقیقه، 30 ثانیه به نقطه ی دیگری نگاه کنید یا چشم ها را ببندید.

دیدگاهتان را بنویسید