پروژه ها

اهمیت نورپردازی

نورپردازی در محل کار چه اهمیتی دارد ؟

 شاید فکر کنید که نورپردازی عامل مهمی در دکوراسیون نباشد اما اشتباه نکنید، نورپردازی هم مانند عوامل گفته شده در مطالب قبل یکی از موارد تاثیر گذار در بازدهی کارمندان و جذب مشتری می باشد.

نور اداره بر روی روحیه، هوشیاری،انرژی، خلاقیت، بهره وری و فعالیت کارمندان تاثیر بسزایی دارد.

نور نه باید کم باشد و نه زیاد؛ نور کم چشم را خسته کرده، باعث خستگی و خواب آلودگی می شود و نور زیاد باعث اذیت شدن چشم، مختل شدن خواب، میگرن، حواس پرتی و کاهش راندمان کارمندان می شود.

پس نتیجه می گیریم نور مناسب نه تنها تاثیر مستقیم در خلق و خو و راندمان مجموعه دارد بلکه بر مراجعین  و کسب و کار شما هم اثرگذار است.

نکاتی که باید در نورپردازی به آن توجه کنید !

نور استاندارد

طبق تعین اداره خدمات عمومی آمریکا، میزان نور میزکار برای هر متر مربع 500 لومن معادل لامپ LED 6 وات است که در صورت نیاز ( مانند مکان هایی که کارمندان  مسن تر هستند یا برای کارهایی که به دقت بیشتری نیاز دارد ) می توان آن را تا 1000 لومن افزایش داد.

رنگ و دمای نور

چراغ های گرم با نور نارنجی و زرد برای اتاق استراحت و چراغ های سرد با نور سفید و آبی مناسب اتاق کار است. نور های سرد باعث تمرکز، هوشیاری و سرحال بودن افراد و نور نارنجی یکدست موجب خواب آلودگی و خستگی می شود.

نور طبیعی

نور طبیعی مناسب باعث کاهش 84 درصد سردرد و خستگی می شود. همچنین به تنظیم هورمون ها کمک می کند و میزان انرژی مصرفی ساختمان را کاهش می دهد.

چراغ های مناسب اداره

چراغ های خطی

چراغ های خطی دارای مدل های روکار، توکار و آویز می باشند.

چراغ های خطی علاوه بر داشتن ظاهری زیبا و مدرن از مصرف انرژی بسیاری پایینی برخوردار هستند که نور یکدست و یکنواختی را در محیط ایجاد می نمایند. این چراغ ها به دلیل طراحی خاص و منحصر به فردی که دارند، می توانند در فضاهای مختلف از آن ها استفاده نمود.

چراغ های خطی روکار

این چراغ ها برای نصب نیاز به برش و حفره در سقف ندارند و به صورت روکار روی سقف و دیوار نصب می شوند. این چراغ ها معمولا در مجموعه های اداری، تجاری، هتل ها و … مورد استفاده قرار می گیرند.

چراغ خطی آویز

این نوع از چراغ ها مانند چراغ های سقفی و چراغ های آویز دیگر به راحتی در فضاهای گوناگون قابل استفاده می باشند.. معمولا این چراغ ها با دو یا سه کیت آویز مورد استفاده قرار میگیرند.

چراغ خطی توکار

چراغ های خطی معمولا به شکل مستطیل هستند. این نوع از چراغ های توکار، داخل سقف های کاذب یا سقف های معمولی نصب می شوند. البته در بعضی محیط ها امکان نصب توکار این چراغ ها میسر نیست. این چراغ ها معمولا در مراکز تجاری، اداری، هتل ها و مجموعه های تفریحی ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند.

چراغ های دکوراتیو

در انتخاب چراغ آویز دکوراتیو تناسب اندازه چراغ و محیط فاکتور بسیار مهمی می باشد. تجهیزات روشنایی باید با مکانی که در آن استفاده می شوند از لحاظ اندازه همخوانی داشته باشند. با چراغ دکوراتیو این امکان را دارید تا  نور را به دیوار و محیط بتابانید. امروزه یکی از پرطرفدارترین چراغ ها، چراغ های آویز می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید