پروژه ها

انواع تشک

از آنجایی که در طول شبانه روز تقریبا 8 ساعت را روی تشک سپری می کنیم، باید هنگام خرید تشک انواع مدل ها را بشناسیم تا خرید راحت تری را در پیش داشته باشیم.

تشک های فنری

تشک‌های فنری به دو دسته فنری متصل و منفصل تقسیم می‌شوند.

متصل :

این تشک فنرهایی به هم متصل و پیوسته دارد که باعث انعطاف تشک می شود و از کمر به خوبی محافظت می کند. به همین دلیل به تشک طبی معروف است و برای افرادی که هیچگونه آسیب مفصلی و استخوانی ندارند مناسب است.

این تشک معایب زیادی دارد مانند : محدوده وزنی تا 70 کیلوگرم، انحراف و اصطکاک فنرها، ایجاد صدا و تکان خوردن کل تخت هنگام غلط زدن به طوریکه اگر تخت دو نفره یاشد و یکی از افراد خواب سبکی داشته باشد، مورد آزار و اذیت قرار میگیرد.

این تشک قدیمی ترین نوع تشک ها است، قیمت تقریبا ارزانی دارد و از پرفروش ترین مدل تشک ها است.


منفصل :

با توجه به معایب تشک فنری، طراحان به این نتیجه رسیدند که مشکلات از فنرهاست و برای رفع این مشکل، فنرها را درون پاکت هایی استوانه شکل قرار دادند.

این جدا بودن فنرها و در تماس نبودن با یکدیگر باعث رفع اصطکاک می شود در نتیجه هیچ صروصدایی هم از تشک تولید نمی شود.

تشک‌های منفصل به دلیل تنفس بهتر لایه‌های زیرین آنتی باکتریال بوده و حساسیتی به وجود نمی‌آورند. این تشک‌ها  به دلیل گردش هوای آزادتر، گرمای زیادی را در خود نگه نمی‌دارند، پس اگر گرما برای شما مهم است، این تشک ها را خریداری نکنید.

 


تشک مموری فوم

اولین بار ناسا برای افزایش کیفیت صندلی هایش این تشک را تولید کرد و بعد از مشاهده رضایت خلبانان، از این سبک در تولید تشک ها نیز استفاده کرد.

مموری فوم ماده‌ای است که به تناسب فشار وارده ناشی از وزن و حرارت دریافتی تغییر شکل می‌دهد؛ بنابراین با همین تعریف ساده می‌توان دریافت که تشک فوم با توجه به وزن، عضلات و حرارت بدن عملکرد کاملاً متفاوتی خواهد داشت.

همچنین در این تشک، میزان فشار وارد شده به قسمت‌های مختلف بدن متفاوت است که این ویژگی موجب خون‌رسانی بهتر به اندام‌ها، پشتیبانی کامل کمر و ستون مهره‌ها و جلوگیری از دردهای عضلانی می‌شود

 از دیگر مزایای تشک مموری فوم این است که انرژی ناشی از غلت زدن به کاربر کناری منتقل نمی‌شود.


تشک لاتکس

تشک لاتکس در سال 1960 تولید شد.

این تشک  منعطف و با دوام است، حرارت ایجاد نمی کند، هیچ فشاری روی شانه، کمر و مفاصل نمی آورد، استفاده از آنها باعث کاهش دردهای بدن می شود، تشک هنگام غلط خوردن تکان نمی خورد، پس از گذشت زمان دچار فرو رفتگی نمی شود و طول عمر بالایی دارد.

تشک بادی

اولین بار تشک بادی به عنوان یک وسیله تفریحی، که با هوا پر می‌شدند و شکلی شبیه به تشک به خود می‌گرفتند در استخرها استفاده شد که محصولاتی ساده، کم‌حجم و قابل جابه‌جایی بودند.

اما تشک‌های بادی امروزی از یک محفظه داخلی برخوردارند که با هوا پر می‌شود و روی آن روکشی از فوم و الیاف دیگر قرار می‌گیرد و فشار هوای داخل تشک توسط یک پمپ برقی تأمین می‌شود.

از مزایای تشک بادی تغییر میزان نرمی یا سفتی آن با کاهش یا افزایش فشار هوا و تهویه مناسب است.

معایب این محصول می توان به بسیار حساس و آسیب پذیر بودن آن نسبت به اشیای برنده و تیز، امکان آسیب درزها  در اثر فشار زیاد و لرزش و تکان زیاد هنگام تکان خوردن اشاره کرد.


تشک آبی

تشک های آبی معمولا برای بهبود حال بیماران استفاده می شوند به صورتی که با جابه جایی و حرکت آب موجود در این نوع تشک ها خون رسانی در بدن بیمار افزایش می یابد و از مشکلاتی چون زخم بستر جلوگیری می کند .

از مزایای این تشک وجود منافذ ریز روی سطح تشک است که باعث تهویه و عدم تعرق می شود، و از معایب تشک بادی دمای پایین و سرمای آن است.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید